שמן קוקוס- אוסף כתבות על סגולות שמן הקוקוס​

"לד"ר ראול רודריגז, רופא כללי ומחלוצי הרפואה הסינית בישראל, יש טקס טיפוח בלתי שגרתי. זה קורה בדרך כלל בשעות הערב: צנצנת שמן הקוקוס נשלפת מהמטבח (היא משמשת גם לבישול), והדוקטור מורח אותו על עור הפנים והצוואר.

בביתו של רודריגז אין מוצרי קוסמטיקה רגילים. לדבריו, יש רק שני סודות לטיפוח עור צעיר וקורן: שמן קוקוס וכמוסות אומגה. "אני רואה את התוצאות על עור הפנים שלי ועל עורם של מטופלים שלי. השינוי ניכר בתוך חודש",‬ הוא מצהיר.
 
גם על המדף באמבטיה של פיליס גלזר, כוהנת הבישול הבריא בישראל, אין כמעט מוצרי טיפוח. מה כן יש? שמן קוקוס. "בשבילי הוא הכל", היא מספרת בהתלהבות. "הוא מזין את העור, נספג מהר, ואין לי צורך בתכשירים נוספים. גיליתי שהוא קרם הלחות ומסיר האיפור הכי טוב שהיה לי. אחרי שאני מופיעה בטלוויזיה ושמים לי טונות מסקרה, אני מורחת שמן קוקוס, משאירה כמה שניות ושוטפת. גם האיפור הכי כבד ועמיד נשטף, ובדרך זה מזין את העור".
"ד"ר רודריגז נחשף לנפלאות שמן הקוקוס במקרה. "קיבלתי במתנה שני ספרים אמריקאיים על שמן קוקוס, ונפלתי מהכיסא. מאז לימודי הרפואה שלי ידעתי ששמן קוקוס מכיל שומן רווי שמזיק. פתאום הבנתי את הטעות. יש שומן רווי ויש שומן רווי. היתרון של שמן הקוקוס הוא שהוא עמיד מאוד ולא מתחמצן בבישול וטיגון, גם בטמפרטורות גבוהות. לכן הוא מאוד מומלץ לבישול, בתנאי שאוהבים את הטעם. יש אנשים שמורחים אותו על הלחם ונהנים".

מה בעצם מיוחד כל כך בשמן הזה?
"היתרון התזונתי של שמן הקוקוס הוא שהוא מורכב משלוש חומצות שומן: קפרית, קפרילית ולאורית. המבנה שלו דומה מאוד לקולסטרום - חלב האם הראשוני. שלוש החומצות האלו הן נוגדות זיהום חזקות ביותר, שפועלות נגד חיידקים, וירוסים, פטריות וטפילים, לכן שמן הקוקוס מעולה לדלקות וגינאליות במריחה מקומית. הוא גם עוזר מאוד לאנשים עם בעיות עיכול, ומסייע לספיגה טובה יותר של כל הוויטמינים והמינרלים‭.”

במטבח של ד"ר רודריגז תמצאו רק שני שמנים: זית וקוקוס. "אלה השמנים הבריאים ביותר. אני צורך כל יום שלוש כפות שמן קוקוס, וכחצי כוס שמן זית. ולא מדובר בכמות מוגזמת, ככה אני שומר על המשקל שלי.

- איך ייתכן ששמן קוקוס, שמכיל כמעט 900 קלוריות למאה גרם, מאיץ הרזיה?".
"שמן הקוקוס הופך בגוף לאנרגיה זמינה, שמאיצה את חילוף החומרים בגוף. הרי מחקרים מצאו שאנשים שמדלגים על ארוחות ואוכלים מעט מאוד לא יורדים במשקל, ואפילו משמינים בגלל ההאטה בחילוף החומרים. דווקא ריבוי ארוחות קטנות מביא לירידה במשקל, למרות שאוכלים קצת יותר".

- אם שמן הקוקוס כל כך טוב, למה אין עדויות מדעיות לכך?
"יש המון המון מחקרים רציניים שמצביעים על היתרונות האדירים שבשמן הקוקוס. הוא לא נמצא בקונצנזוס, כי מי שמפיץ מוצרים לרופאים הם חברות התרופות. לאף אחד אין עניין להפיץ מידע על שמן הקוקוס, כי אי אפשר להוציא עליו פטנט ולהרוויח כסף. בדיוק כמו שאי אפשר להוציא פטנט על תפוח. זה מוצר טבעי ששייך לכולם. כיום אין לאף אחד עניין לדחוף אותו, והאמת עליו מופצת בדרכים אחרות".

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"מחקרים שונים חושפים את פלאי שמן הקוקוס שזכה לאחרונה בכינוי "שמן חכם". הוא מתחמצן פחות בטיגון, בישול, ואפיה בהשוואה לשמנים אחרים שמתחמצנים בקלות בחימום והופכים לשמנים מזיקים. חשוב לציין שהדברים הללו חלים אך ורק על שמן קוקוס המופק בכבישה קרה ושלא עבר תהליך הידרוגנציה (כמו בייצור מרגרינה)."


שמן קוקוס איכותי עשיר בחומצות שומן רוויות בינוניות באורכן אשר ניתן למצוא כמותן בחלב אם. חומצות השומן הרוויות בחלב אם חיוניות להתפתחות מערכת החיסון של התינוק. בדומה לחלב אם, שמן קוקוס מעניק הגנה מפני חיידקים, וירוסים, וטפילים.

בניגוד לסברה הרווחת ששמן משמין, שימוש קבוע בשמן קוקוס מסייע לירידה במשקל והפחתת אחוזי השומן בגוף. ההסבר המדעי לכך הוא מכיוון ששמן הקוקוס מכיל בעיקר חומצות שומן רוויות מגודל בינוני, הוא מתעכל במהירות, אינו הופך לשומן בגוף, מעניק אנרגיה, מגביר את קצב חילוף החומרים, מגביר שריפת קלוריות, מעניק תחושת שובע לשעות רבות, ומפחית את התיאבון וחשקים למיניהם. בהחלט הפתעה.

שמן הקוקוס מסייע גם במקרים של שפעת ולאחרונה תועדו מקרים של שיפור במצב האלצהיימר, שזה מהפכני בפני עצמו. שימושים חביבים נוספים הם מריחה על העור והשיער, חומר סיכה איכותי ליחסי מין (לא עם קונדום – אלא חייבים שמן סיכה על בסיס מים בלבד), וכמשחת החתלה לבת שלי, זו המתהלכת עם קליפת אגוז קוקוס על הראש.

ד"ר ג’וזף מרקולה, רופא אמריקני נודע שאינו חושש לצאת בביקורת על הממסד הרפואי ותעשיית התרופות, מרבה לשבח את שמן הקוקוס. הנה סרטון בו הוא מדבר (באנגלית) אודות החשש הלא מוצדק מפני שמן הקוקוס ועל יתרונותיו:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vOBuAe1IVRM#!: