כל מזון שאנחנו מכניסים לגופינו, משאיר אחריו שאריות בעלות אפקט חומציות מסוים. בריאות הגוף שלנו תלויה באופן ישיר באיזון רמת החומציות שיש לנו בדם לכן מומלץ לשים לב לא רק לאיכות המזון הנכנסת לגופינו אלא גם לשילובים הנכונים של המזון.

המזון שאנו אוכלים צריך להתעכל, להיספג ואחר כך הרכיבים שלו יגיעו לכליות ויופרשו דרך השתן כחומציים או בסיסיים. 

 

מדוע הגוף שלנו מעדיף מזון היוצר פסולת בסיסית ולא חומצית?

 

הדם שלנו הוא מעט בסיסי כי כך הוא שומר על סביבת פעילות תקינה בגוף וכאשר האיזון מופר ויש יותר חומציות בדם, מתחילים להופיע כל מיני תסמינים כגון: עייפות כרונית, כאבי ראש, מיגרנות, אסטמה, דלקות, דיכאון ויכולים להתפתח עד למחלות רציניות.

מאחר ולגוף יש שאיפה ליצור איזון, כאשר נאכל מזון היוצר חומציות גדולה כגון: מוצרי חלב, ביצים, חיטה, בשר,אלכוהול,משקאות קלים  וכו' הגוף יוציא לדוגמה סידן ומגנזיום מן העצמות כדי לאזן את החומציות בדם וכך בעתיד יוכלו להיווצר מחלות כגון בריחת סידן (אוסטאופרוזיס) ועוד..

 

ערך החומציות של המזון נמדד על פי רמת ה-ph  שהוא יוצר בגוף כאשר ph-7 הוא הרמה המאוזנת.

כל ערך מתחת ל-ph-7 - חומצי יותר וכל ערך שמעליו –בסיסי יותר.

לאנשים האוכלים תזונה מאוזנת ובריאה מומלץ לאכול הרכב מזון של כ-70% בסיסי ו-30% חומצי (יש מאכלים חומציים אשר בריא לצרוך אותם במידה), הבעיה היא שכיום התזונה במערב מאד חומצית וזה הגורם העיקרי ליצירת מחלות רציניות הנגרמות מהרעלה פנימית כגון, סרטן, קנדידה, ירידה בתפקוד מע' החיסון, מחלות ניווניות ועוד. תאים סרטניים לדוגמה-  משגשגים בסביבה חומצית ואינם יכולים לשרוד בסביבה בסיסית ולכן לאנשים הסובלים מבעיות בריאותיות או סרטן מומלץ וחשוב לאכול תזונה המבוססת על  90% -100% מאכלים בסיסיים.

 ישנם מאכלים בעלי טעם חומצי אשר יוצרים בגוף בסיסיות כגון :לימון וליים לכן חשוב ללמוד אילו מזונות טובים לנו ולא לשער את רמת החומציות שלהם ע"פ הטעם . (טבלת המזונות נמצאת בתחתית העמוד)

 

לסיכום, התחילו לבדוק אילו מאכלים כדאי לכם יותר להוסיף לתזונה וקחו בחשבון שאם צרכתם מזון חומצי לאורך שנים, ייקח לגוף זמן להתאזן ולסימפטומים להיעלם ן גם לאחר שינוי תזונתי.

 

*לאנשים הסובלים ממחלות הנוטלים תרופות מומלץ להיוועץ עם רופא + יועץ תזונה לגבי שינויים בתזונה 

מתכון למרק מיסו עם פטריות (של השף גיל הררי)

 

 

*הטבלה לקוחה מתוך חוברת מידע של דר' איילת רוזנפלד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

ע

מהו מזון חומצי/ בסיסי?