מהם מקורות טובים לקבלת סידן?

 

לאור כל הכתבות וחילוקי הדעות על חלב ומוצריו שפורסמו לאחרונה, הרגשתי שחשוב להסביר אילו מקורות חשובים לקבלת סידן ומדוע מוצרי חלב אינם המקור הכי מומלץ.

סידן הוא מינרל הנמצא בגופינו בכמות מאד גדולה. תפקידיו הם רבים וחשובים בינהם: בניית עצמות, תפקיד חשוב בכיווץ השרירים, משתתף בתהליך קרישת דם ועוד. מאחר והסידן הוא חומר בסיסי, יש לו תפקיד עיקרי באיזון החומציות בגוף. כאשר יש רמות נמוכות של סידן בגוף, הגוף יוציא את הסידן מהעצמות ויפריש אותו לדם בכדי לאזן את החומציות. כך יכולות להיווצר מחלות כגון אוסטיאופורוזיס (בריחת סידן)-כאשר העצמות הופכות בעצם למקור זמין של סידן לגוף.

 

מהם מקורות טובים לסידן?

טחינה משומשום מלא, שקדים, ירקות ירוקים כגון: ברוקולי, עלים ירוקים, אצות, אגוזים, טופו, שמרים, חרובים, סרדינים, שום,קטניות כגון שעועית,חומוס וכו'

כיום רב האנשים חושבים שהמקור הטוב ביותר לסידן הם מוצרי החלב. אז נכון, שיש במוצרי חלב סידן, אך מוצרי חלב (בעיקר מחלב פרה) מכילים גם הרבה מאד זרחן, אשר גורם לגוף להיות מאד חומצי ובכדי להחזיר את הגוף לבסיסיות, הגוף מפריש את הסידן מהעצמות כך שאנו סופגים מעט מאד סידן מהחלב, ובצריכה גבוהה שלו עלולים אף ליצור בריחת סידן.

 

אילו דברים נוספים יכולים לגרום לבריחה של סידן?

מאכלים נוספים היוצרים חומציות גדולה בגוף כגון: בשר וחלבון מן החי בכלל, אכילת כמויות גדולות של תרד ומנגולד, קפה, קקאו, צריכת כמויות גדולות של סוכר ושומן. חוסר פעילות גופנית, מתח, דיכאון וכו'.

במידה ולוקחים תוספי סידן, מומלץ לא לקחת אותם סמוך לאכילת המאכלים שציינתי לעיל.

כמו כן, ברזל מפריע לספיגת סידן בגוף לכן מומלץ לשלב אותם יחד בארוחה.

 

איך נדע שאנו צורכים מספיק סידן?

מומלץ לשלב מידי יום בתפריט סלט ירקות חי וגם ירק מבושל ובכך לקבל ערכים טובים של סידן (מומלץ לגוון בסוגי הירקות)

הוספת טחינה, גרעינים וזרעים, אגוזים או שומשום יעשירו מאד את המנה בסידן.

 

החדשות הטובות הן שיש תחליפים עשירים ונפלאים למוצרי חלב שאפשר לאכול ביומיום ולדעת שהכנסנו לגוף סידן ממקור טוב ואיכותי! ניתן להכין מגוון ממרחים עשירים הדומים במרקמם ואף בטעמם לגבינות ועשויים מאגוזים, מטופו ועוד. כמו כן, במידה ובכל זאת אתם מעדיפים לצרוך מוצרי חלב מן החי, מוצרי עיזים וכבשים מתעכלים יותר טוב בגופינו ומומלץ לצרוך מהם בכמות קטנה.

 

מתכון לחטיפי חלווה ושומשום