רגישות לגלוטן

כיום שומעים מכל עבר על אנשים הסובלים מרגישות לגלוטן או צליאק ורמת המודעות לכך עלתה מאד בשנים האחרונות. בעבר, אף אחד לא שמע על התופעה הזו בכלל ולכל מי שסבל מזה היה מאד קשה למצוא מקום לאכול בו בחוץ.

כיום, כל מסעדה אשר מכבדת את עצמה, מודעת לרגישות זו ומציעה מנות נטולות גלוטן.

 

אז מה קרה בעצם?

גלוטן הוא חלבון המצוי בחיטה, בשעורה, בשיבולת שועל (לרגישים במיוחד), בשיפון ובמוצרי מזון נוספים המכילים אותו.   מאחר ופעם לא הייתה מודעות לנושא הזה רבים מהאנשים הסתובבו ועדיין מסתובבים עם צליאק/רגישות לגלוטן בלי שהם מודעים לכך וזה בא לידי ביטוי בשלל תופעות שאנו לא תמיד מקשרים אותם לרגישות זו. תופעות אלה יכולות להיות: גזים, נפיחויות, בעיות עור, אפטות בפה, בעיות בפרקים, שלשולים, מיגרנות ועוד. תופעות אלה מופיעות בין כמה שעות לכמה ימים מרגע אכילת המזון אליו אנו רגישים ולכן אנו לא תמיד מקשרים בין הדברים.

 

למה בעצם הגלוטן מזיק לנו?

זוכרים שבילדותינו היינו משחקים בקמח ומים ויוצרים בצק דביק?

קמח ומים שמגיעים למערכת העיכול שלנו (בצורות שונות כגון לחם, פסטה, בורגול וכו') הופכים לדבק במע' העיכול וגורמים נזק לרירית המעי המוביל לספיגה לקויה של רכיבי תזונה חשובים בגוף. דבר זה עלול להוביל למחלות כגון: סרטן, אנמיה, מחלות אוטואימוניות ולשלל בעיות בריאות נוספות.

 

אז איך תדעו אם אתם רגישים לגלוטן?

לבצע בדיקות דם (לבקש מרופא משפחה) או להוריד גלוטן מהתפריט למשך שבוע- עד עשרה ימים ולהרגיש האם יש שיפור בתופעות לוואי. במידה ומגלים רגישות לגלוטן מומלץ פשוט להוריד אותו מהתפריט ולאפשר לרירית המעיים לשקם את עצמה מחדש. התוצאה מכך תהיה שתרגישו חיוניים, קלילים ותופעות מהן סבלתם ייעלמו.

 

החדשות הטובות הן שיש שלל תחליפים לגלוטן ושפע גדול המוצע בחנויות טבע ובמחלקות מיוחדות בסופר!

 

  תחליפים מומלצים:

דגנים: קינואה, כוסמת,,אורז, דוחן ואמרנט

פסטה: פסטה/אטריות מקמח אורז, שעועית או כוסמת

קמחים: קמח אורז, קמח קינואה, קמח כוסמת, קמח טפיוקה, קמח טף,  קמח שקדים,קמח חומוס ועוד..

אפשר למצוא מתכונים רבים באינטרנט לתבשלים ומאפים עם קמחים אילו.

 

           *מומלץ לקרוא את הרכיבים של מוצרים אילו (במיוחד הקמחים) מאחר ולא כל תחליף גלוטן הוא בהכרח בריא.               רצוי לקנות מוצרים בהם אין גלוטן מלכתחילה ולא כאלה שהוציאו להם את הגלוטן באופן מלאכותי.

 

                                               מתכון לקציצות עדשים ברוטב פטריות עם קמח אורז

(מתכון של השף גיל הררי המקסים)

 

ממליצה לקרוא את הטיפ על כיצד ניתן לאבחן רגישויות למזון