?מה אוכלים לפני ואחרי פעילות ספורטיבית

כיום אין צורך להסביר את חשיבות הפעילות הגופנית בחיינו וכמה היא תורמת לבריאותינו הפיזית והנפשית. הרבה אנשים מוצאים את עצמם מאד מבולבלים באשר מה לאכול לפני ואחרי פעילות גופנית. אז הנה מספר טיפים שיכולים לעזור לפעילים מבינכם: באופן כללי, אורח חיים בריא צריך לכלול מזונות טריים כגון: ירקות ופירות בשפע, דגנים מלאים וקטניות, שומנים טובים כגון: שמן זית, אבוקדו, טחינה משומשום מלא, אגוזים וזרעים (טבעיים) למיניהם, שתיית מים מרובה והמעטה או הורדה לחלוטין של מזונות מעובדים ומתועשים אשר מאד מזיקים לבריאותינו.

 

לפני פעילות גופנית- המטרה העיקרית של הארוחה המקדימה לאימון היא לספק אנרגיה ולמנוע חולשה, רעב ועייפות במהלך הפעילות. מומלץ לאכול ארוחה עשירה בפחמימות כגון פסטה מקמח מלא, אורז מלא או בסמטי (דגנים מלאים) ובחלבון (טופו, קטניות, עלים ירוקים, דגים, עוף, הודו ובקר) אך דלה בשומן (שומן מכביד על העיכול ולכן לא מומלץ לפני פעילות גופנית). כמו כן, תירס וקטניות (שעועית, עדשים, פול וכד)'. את הארוחה יש לאכול כשעתיים – שלוש שעות לפני הפעילות.

כעשרים דקות-חצי שעה לפני הפעילות מומלץ להוסיף ארוחה פחממתית קטנה לדוגמא

פירות טריים (במיוחד בננות ותמרים), פירות יבשים + חופן שקדים או שייק עלים ירוקים ופירות

 

:בתום הפעילות

מטרת התזונה בתום הפעילות הינה, לאפשר התאוששות הרקמות ולהחזיר אנרגיה לגוף.

מומלץ לאכול ארוחה עשירה בפחמימות וחלבון- לדוגמה קינואה אשר עשירה בחלבון עם סלט גדול וטחינה משומשום מלא. כמו כן אפשר גם: ביצה/טונה/ סלמון/ירקות/ יוגורט/טופו לא יאוחר מ- 90 דקות מתום האימון.

 

שתייה- הנוזלים בגופנו אחראים לתהליכים רבים ומגוונים. מחסור בנוזלים עלול לפגוע ביכולת הביצוע של הספורטאי, כולל פגיעה ביכולת האירובית, האנאירובית וביכולת להתרכז. בעת פעילות קיימים הפסדי נוזלים רבים לכן, צריכת נוזלים לפני הפעילות ובמהלכה, תפחית את מידת ההתייבשות ותמנע פגיעה ביכולת הגופנית.

שינה לא מספקת ותזונה לא מאוזנת עלולה להתבטא בסימני חולשה ועייפות, חוסר תיאבון, התכווצויות שריר, פציעות חוזרות, חוסר ריכוז ועוד'

 

לכן חשוב שתשמרו על עצמכם עם תזונה מאוזנת ופעילות גופנית מתונה ובכך תוכלו לשמור על גוף בריא ונפש רגועה :)

 

אתם כבר יודעים שאני פריקית של שייקים ירוקים ולכן מתכון השבוע יהיה השייק הירוק המרענן 

שאותו אפשר לשתות לפני או אחרי פעילות ספורטיבית לקבלת אנרגיה ולחיזוק הגוף.

 

שייק ירוק מרענן