האם פירות יבשים בריאים?

ט"ו בשבט זהו חג שבוא חוגגים את פירות ארצינו. סופסוף יש חג שמעודד אותנו לאכול דווקא פירות יבשים ולא דברי מאפה מטוגנים ושומניים כמו בחלק גדול מהחגים שלנו.

פירות יבשים הם מזון עתיר אנרגיה וסיבים ובהחלט מומלץ להכניסם לתפריט היומי באופן מבוקר.

אז לפני שאתם רצים לקנות את כל הפירות היבשים בחנות כדאי לדעת כמה נתונים חשובים עליהם וכיצד ניתן לקנות אותם בתבונה.

 

מה קורה לפירות בעת ייבושם?

תהליך ייבוש הפירות הוא תהליך עתיק בו היו נוהגים לייבש את הפירות בשמש, מה ששמר על ערכם התזונתי ונתן להם יתרונות בריאותיים. כיום משתמשים בשיטות ייבוש תעשייתיות המשלבות ייבוש בחום מאד גבוה בתנורים ומוחדרים אליהם כל מיני כימיקלים לשמור על צבעם כגון חומצה גופרתית, מקמחים אותם כדי למנוע מהם להידבק אחד לשני, מה שהרבה חולי צליאק לא מודעים אליהם והם עוברים הרתחה והלבנה וכל זאת על מנת להפוך אותם למפתים יותר עם חיי מדף ארוכים. כל החומרים הללו מסוכנים לבריאותינו ועלולים לגרום לנו תופעות לוואי חמורות מאד!

לצערי, על אף שארצינו מלאה בפירות, חלק גדול מהם אף מיובא מחו"ל.

 

אז מה עושים?

כיום ניתן להשיג פירות יבשים אורגנים בחנויות טבע אשר מיובשים בשיטה הישנה (בשמש) ולא מכילים את כל הכימיקלים המזיקים. ניתן לראות את ההבדל גם בצבעם, לדוגמה משמש אורגני אשר צבעו אינו באמת צהוב לאחר הייבוש אלא חום. כמו כן, גם שאר הפירות כגון בננה וקיווי שאינם שומרים על צבעם לאחר ייבוש.

*חשוב לציין שלא בכל חנות טבע ניתן למצוא פירות יבשים ללא כימיקלים אז חשוב לשאול ולבדוק מה מקורם ואם אתם לא בטוחים אז כדאי לקנות אותם באריזות שבהן אפשר לקרוא את הרכיבים על גבי האריזה.

כמו כן, ניתן לייבש אותם לבד בבית במשך כמה ימים בשמש או בתנור עם טורבו על חום נמוך למשך כל הלילה.

 

מהו הערך התזונתי של פירות יבשים?

כל הפירות היבשים מכילים סיבים תזונתיים, הממלאים תפקיד חשוב מאוד במניעת עצירות, הורדת כולסטרול, יצירת תחושת שובע ועוד. בנוסף הם מכילים חומרים שנקראים פיטו כימיקלים, שהם כימיקלים צמחיים. חומרים אלו מסייעים רבות במניעת מחלות לב וכלי דם, וכן במניעת מחלות סרטן.

פירות יבשים נותנים אנרגיה זמינה ולכן ניתן להשתמש בהם כחטיפים לכל המשפחה. הם יכולים להוסיף ערך תזונתי רב למאכלים שונים, במיוחד כשאינם מבושלים ויכולים להוות אלטרנטיבה טובה לסוכר בהמתקת מאפים, רטבים ותבשילים. .

חשוב לזכור לצרוך את הפירות היבשים במידה מאחר והם מכילים גם הרבה סוכר מה שמעלה את ערכם הקלורי.

 

לכתבה מערוץ 10 שהייתה לפני כשנה על מה שנמצא בפירות היבשים שאנו אוכלים ליחצו כאן

 

 

מתכון לעוגת פירות יבשים

 

חג שמח!