?מה מומלץ לאכול בעת המחזור החודשי

לתזונה יש חשיבות מאד גדלה בהשפעתה על מצב הבריאות שלנו ובמניעת מחלות. כאשר אנו אוכלים בריא אנו מעניקים לגופינו אנרגיה לאורך כל היום, מצב רוח יותר חיובי, שומרים על משקל קבוע ומרגישים יותר חיוניים. כאשר נותנים לגוף את ה"דלק" הנכון עבורו, ניתן לעבור את תקופת המחזור עם מינימום סימפטומים וכאבים.כל אישה חווה את המחזור בצורה שונה. בהרבה מקרים, מערכת ההורמונאלית משתוללת ואנחנו חשות עצבניות, חסרות מנוחה ולעיתים סובלות מכאבים בגב תחתון, ברגליים, בבטן כמו כן גם חשות נפיחויות, כאבי ראש ועוד. מחזור תקין הוא מחזור שמגיע בזמנים פחות או יותר קבועים, במשך 4 ימים לפחות, שופע ואדום וללא תסמינים של כאב. לעומת מחזורים אשר באים והולכים בזמנים לא קבועים, עם צבע חום כהה וקרישי דם המעידים על סטגנציה (תקיעות).

 
בערך כשבוע לפני המחזור רבות מאיתנו מרגישות שהתיאבון שלנו גובר, לרב יש רצון עז למזונות מתוקים ובעיקר פחממתיים ואנחנו מוצאות את עצמנו אוכלות כל מה שיש במקרר בלי לחשוב פעמיים.
אז קודם כל חשוב לדעת שמחזור שמגיע עם סימפטומים קשים של כאבים ותקיעויות הרבה פעמים מעיד על אורח חיים לחוץ, מחסור בפעילות גופנית ותפריט תזונתי לקוי.


אז כיצד ניתן להקל על הגוף בזמן מחזור וכיצד מומלץ להתחזק בזמן זה?

 

ככל שתקפידו לאכול תזונה נכונה סביב המחזור, כך פחות תרגישו צורך לאכול מזונות מזיקים.

במחקרים שונים שנעשו בנושא כאבי מחזור ותזונה נכונה, נמצא קשר ישיר בין סוגי מזון שונים ובין הפחתה בתסמינים האופייניים לימי המחזור הראשונים, כולל הקלה בכאבים.בזמן המחזור אנו מאבדות הרבה דם ועקב כך אני ממליצה לאכול מזון עשיר בברזל בכדי להחזיר לגוף אנרגיה. 

ישנם גורמים היכולים להשפיע על ספיגת הברזל בגוף ולכן מומלץ לצרוך ברזל יחד עם ויטמין סי וחומצות אחרות המצויות בפירות וירקות, השריה, הנבטה ובישול של קטניות ודגנים, וזאת בעיקר כיוון שתהליכים אלה מנטרלים את החומצה הפיטית שמעכבת את ספיגת הברזל. 

אז מה חשוב לאכול סביב המחזור ואף אחרי הלידה?

  * דגנים מלאים: שיבולת שועל מלאה, כוסמת, אורז מלא, לחם מלא וכדומה.- חשוב להשרות את הדגנים כגון האורז, השיבולת שועל והכוסמת לפחות כשעתיים בכדי לנטרל את החומצה הפיטית שנמצאת בקליפתם ומונעת ספיגה של ברזל.
* קטניות: אפונה, עדשים, חומוס, פול, שעועית.
    * ירקות ירוקים: כרוב ניצנים, בצל ירוק, תרד, עלי סלק, פטרוזיליה, כוסברה, שמיר, עירית.
* אגוזים: אגוזי מלך, ברזיל, קשיו, פקאן, בוטנים, שקדים וטחינה משומשום מלא.
* פירות יבשים: משמשים, צימוקים, תאנים, תמרים ושזיפים.


חשוב לדעת כי ספיגת הברזל מהצומח אינה גבוהה, ולכן כדי לעודד את ספיגת הברזל מומלצת תוספת של מזון עשיר בוויטמין סי, בסמיכות לצריכת מזונות עשירים בברזל. מזון עשיר בוויטמין סי הוא למשל עגבנייה, פלפל, גמבה, כרוב, פירות הדר, מלון ותות שדה. כך, למשל, ניתן לאכול פרוסת לחם מלא עם טחינה בתוספת עגבנייה שתגביר את ספיגת הברזל בגוף.

כמו כן ישנם גורמים המעכבים ספיגת ברזל והם: קפאין, קקאו (שוקולד), קולה, תה (לא כולל חליטות צמחים), תרופות מסוימות וסידן הנמצא בעיקר במוצרי חלב. הקפידו לא לאכול מוצרים אילו בסמוך לאכילת מזונות עם ברזל.מתכון למג'דרה עם רוטב טחינה- עשיר בברזל!